SITA - Havaj je mekka aj kolíska triatlonu...

logo sita2017Havaj je mekka aj kolíska triatlonu. Učiteľ z Oravy si po druhý raz vyskúša najväčšieho Ironmana


Tridsaťštyriročný učiteľ z Oravy je štvornásobný aj úradujúci majster Slovenska v dlhom triatlone, ale miestenku na Havajského Ironmana si vybojoval v Malajzii

BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Hokejisti majú Stanleyho pohár, plavci olympijské hry a triatlonisti majstrovstvá sveta na Havajských ostrovoch. To sú slová Michala Holuba, ktorý si po druhý raz v živote vyskúša Ironmana na Havaji. Najprestížnejšie preteky v dlhom triatlone na svete odštartujú v sobotu večer o 18.25 h SELČ. Na pripomenutie treba uviesť, že ich účastníci absolvujú 3,8 km na plávania v mori, 180 km na bicykli a napokon neľútostný maratónsky beh, čiže 42 195 m. Vlaňajší víťaz Nemec Patrick Lange pokoril traťový rekord aj osemhodinovú hranicu výkonom 7:52:39 h. Víťazom však býva spravidla každý, kto dobehne do cieľa.

"Na majstrovstvách sveta štartujem druhýkrát. Premiéru som si odbil v roku 2016. Havaj je mekka všetkých triatlonistov. Je to kolíska tohto športu, tu to celé vzniklo. Atmosféra pretekov je neopísateľná a neopakovateľná. Ak by som mal možnosť tu štartovať každý rok, určite by som sem stále chodil," uviedol Michal Holub priamo z Havajských ostrovov pre agentúru SITA.

Tridsaťštyriročný učiteľ z Oravy je štvornásobný aj úradujúci majster Slovenska v dlhom triatlone, ale miestenku na Havajského Ironmana v Kailua-Kona si musel vybojovať na porovnateľne kvalitnom podujatí v zahraničí. V jeho prípade to bolo až v exotickej Malajzii. "Titul majstra Slovenska v zahraničí nič neznamená. Na majstrovstvá sveta je potrebná kvalifikácia. V mojej kategórii sú spravidla 3-4 kvalifikačné miesta, tzv. sloty. Inými slovami treba skončiť na jednom zo svetových pretekov do 4. miesta a potom máte možnosť štartovať na MS. Ja som sa kvalifikoval v Malajzii. Zrodilo sa to v hlavách mojich blízkych, ktorí ma podporujú a so všetkým mi pomáhajú. Som im za to veľmi vďačný," vysvetlil Holub.

Pretekár aj tréner s klubovou príslušnosťou Triatlon team Dolný Kubín bude štartovať vo vekovej kategórii 30-34-ročných, profesionálov nerieši. Tí sú kvalitou úplne inde, aj keď ani on nie žiadne "béčko". Podľa vlastných slov v príprave na vrchol sezóny naplával približne 500 km, nabehal 2000 km a na bicykli najazdil až 15 000 km. "Majstrovstvá sveta sú rozdelené do dvoch pretekov - profíci a amatéri Ja štartujem medzi amatérmi a tí sú rozdelení do vekových kategórii. Dovolím si tvrdiť, že práve amatéri a nadšenci robia z týchto majstrovstiev to neopakovateľné a krásne, lebo také sú. Súťaž profesionálov budeme určite všetci sledovať so zatajeným dychom, ale 100 športovcov by nikdy nevytvorilo tú atmosféru, ako keď sa po ostrove preháňa viac ako 5000 nadšencov triatlonu," myslí si Holub.

Na Havajské ostrovy priletel s dostatočným predstihom 10 dní. Dôvodom je aklimatizácia, ktorá je mimoriadne dôležitá. Časový posun oproti strednej Európe je rovných 12 hodín a ani počasie nebýva stále. Predpoveď sa mení každú chvíľu. "Organizmus je po prílete doslova prevrátený naopak. Klimatické podmienky sú taktiež úplne odlišné. Človeku z Oravy chvíľu trvá, kým si na to zvykne, ak sa to dá vôbec tak nazvať. Havaj nie je stredná Európa. Aj tam je predpoveď, hoci len na 3 dni dopredu, dosť vrtkavá. Predpoveď na deň pretekov nie je práve optimistická a najmä vietor by mohol na cyklistike narobiť dosť veľkú šarapatu. Snažím sa na to nemyslieť, nie je to však jednoduché. Určite som podobné podmienky už zažil, napríklad vlani v Malajzi alebo pred troma rokmi práve tu. Extrém to určite bude," podotkol úradujúci slovenský šampión v dlhom triatlone.

Michal Holub je na Havajských ostrovoch po druhý raz a tieto čarokrásne kúsky pevniny v Tichom oceáne patriaci Spojeným štátom americkým si už stihol obľúbiť. Slovenský reprezentant si to tam chce ešte chvíľu užiť aj po pretekoch. "Big Island, na ktorom sa preteky konajú, je najväčší z Havajských ostrovov. Človek by potreboval mesiac, aby si dokázal všetko užiť. Keďže som na ostrove už druhýkrát, veľa som už videl. Naše kroky zatiaľ viedli do miestneho Vulkanického parku, videli sme zelenú aj čiernu pláž, boli sme sa pozrieť na obrovské korytnačky. Po pretekoch zostanem ešte pár dni na ostrove a verím, že mi zdravie dovolí vidieť ešte viac. Láka ma predovšetkým miestny vulkán Mauna Kea, ktorý má výšku viac ako 4000 m a je prístupný aj pre cyklistov. Ak budú dobré klimatické podmienky, mohol by som zvládnuť výstup na ňu na bicykli," zaželal si Holub.

V sobotňajších pretekoch na MS v dlhom triatlone bude štartovať ešte jeden zástupca zo Slovenska. Michal Ivančo sa predstaví v kategórii 40-49-ročných. "Mal by štartovať, ale on je v špeciálnej kategórii profesionálnych vojakov. Tých bude na štarte asi len päťdesiat," doplnil Holub informácie z dejiska najprestížnejšieho svetového Ironmana.

(SITA, ds),123


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur