Denník SME: Ironman Marek Nemčík: Z bonboniéry s rybacími...

logo SME Denník SME: Ironman Marek Nemčík: Z bonboniéry s rybacími cukríkmi si treba vybrať mandľový

 

Ironman Marek Nemčík: Z bonboniéry s rybacími cukríkmi si treba vybrať mandľový

 

V Udavskom posilnil testovací tím.

 

UDAVSKÉ. Slovenský železný muž - ironman Marek Nemčík (45) je súčasťou testovacieho tímu v rodisku v obci Udavské v Humenskom okrese.

„Pán starosta potreboval pomoc, neváhal som,“ odpovedá na otázku, prečo sa ako dobrovoľník začlenil do tímu.

„Bohužiaľ, vďaka covidu som na zimu stvrdol doma. Za normálnych okolností by som sa teraz preháňal kdesi v Arábii na ťavách. Namiesto toho sa špáram susedom v nose, aby som bol užitočný,“ hovorí.

Tím je dobrá partia

V tíme pracuje na pozícii zdravotníka a validuje testy. Skúsenosti s podobnou prácou už má.

„Spolupracovníci Filip a Katka odoberajú stery, ja ich kvapkám na testovacie platničky a následne posudzujeme, či sú pozitívne alebo negatívne. Na podobnej báze som pred rokmi pracoval na doktoráte. Brali sme stery zo slín a z výsledkov testov sa robila genetická analýza talentu pre šport,“ vysvetľuje.

V testovacom tíme je už po štvrtý raz.

„Sme v tom spolu od začiatku testovania, sme veľmi dobrá partia. Už pol roka som v bubline, je to pre mňa doslova 'sociálna explózia',“ dodáva s úsmevom.

Obmedzenie v podobe ochranného odevu a prostriedkov vôbec nevníma.

„Počas pretekov sme v kompresnom oblečení ako vo zveráku v kuse 11 až 12 hodín, toto je pohodička,“ mávne rukou.

 

Je slovenský rekordér

Marek Nemčík si prívlastok železný muž naozaj zaslúži.

Na konte má neuveriteľných 94 dlhých triatlonov, najviac na Slovensku.

„Hovorím tomu, že ešte šesť prasiatok do chlieva a bude kompletný. Takže mi chýba ešte šesť pretekov do stovky. To už je celkom rarita v rámci Európy a vo svete to tiež vzbudzuje rešpekt,“ hovorí.

Súčasťou triatlonu na najdlhších tratiach je štvorkilometrové plávanie, 180 kilometrov na bicykli a 42-kilometrový bežecký maratón. Všetko treba absolvovať za jediný deň.

Marek pochodil celý svet, s výnimkou Južnej Ameriky už súťažil na triatlonoch takmer všade.

„Od Nového Zélandu cez Malajziu, kde chodievam každý rok. Súťažím tiež na Blízkom východe, v Ázii, Amerike. Mám taký pocit, že v Arizone som bol viackrát ako v Bardejove,“ dodáva.

 

Vysnený rekord

Marek Nemčík hovorí, že človek sa stáva ironmanom tým, že si oblečie ironmanské oblečenie a vyštartuje na trať.

„Ak ju zvládne za 17 hodín, stane sa ním,“ hovorí.

Jeho časy sa pohybujú v rozpätí 10 – 11 hodín. Počas leta niekedy absolvuje až 10 triatlonov.

„Mám vysnený rekord pod desať hodín. Už som na tom začal pracovať, ale vlani ma stopla korona. Uvidím, čo bude v tomto roku. Zatiaľ sa šetrím v bubline, tu je izolácia ideálna, lesy, lúky všade naokolo. Dá sa behať a bicyklovať, len plávanie mi chýba,“ zdôrazňuje.

 

Nemčík: Je to ťažko návyková droga

Každý triatlon je podľa Mareka Nemčíka iný.

„Hovorí sa, že dvakrát nevstúpiš do tej istej rieky. My vždy vstupujeme do tej istej rieky, akurát vods v nej je iná. Je rozdiel pretekať v zime na Slovensku alebo v Malajzii z obrovskom 'výpeku',“ hovorí.

„Je to ako s kabelkami. Pri kúpe z nej máte dobrý zážitok, keď sa vám po čase zunuje, kúpite si novú. O tom hovorím. Keď dôjdem do cieľa, moje prvé slová sú: nikdy viac! O desať minút už hľadám, kde sú ďalšie preteky. Je to ťažko návyková droga,“ dodáva.

„Verím, že ma čaká ešte veľmi veľa boľavých dní na tratiach železného muža. Nič však neplánujem. Môj aktuálny plán je ostať zdravý,“ dopĺňa.

 

Mandľový cukrík je chutný

Aj keď život v zvláštnej pandemickej dobe prináša mnohé obmedzenia, železný muž Nemčík je presvedčený o tom, že koronakríza nám veľa vzala, ale aj veľa dala.

„Môžeme viac času tráviť s blízkymi. Pre mňa je to šanca byť dlhšie doma. Prekvapilo ma, koľko mám dobrých susedov. Vzal som si psíka, sučka vlčiaka Maruška mi práve demoluje záhradu. Dôležité je nájsť v zlom čo najviac dobrého, skrátka vybrať si z bonboniéry plnej rybacích cukríkov ten chutný, mandľový,“ uzatvára vytrvalec.

 

Čítajte viac: https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22585465/ironman-marek-nemcik-z-bonboniery-s-rybacimi-cukrikmi-si-treba-vybrat-mandlovy.html#storm_gallery_177357

.jj


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur