Triatlon na Orave

logo_stuobeztextu_13012. 12. 2013

 

 

Orava a Západné Tatry boli pre triatlonistov úplne neznámou lokalitou. Až aktivita  Petra Paľu a jeho Oravaman predstavila a aj preslávila Oravu triatlonistom. Budúci rok sa uskutoční 4. ročník tohto podujatia.

 

V tejto lokalite sa však organizujú triatlony už oveľa dlhšiu dobu. V roku 1998 sa v Námestove dokonca konali aj M-SR v šprint triatlone, ktoré organizoval Pavol Vojtek. Bola to však jednorazová záležitosť, mali silný politický

podtext a na tento triatlon sa rýchlo zabudlo. 

 

 

Pravdepodobne málokto vedel, že triatlon na Orave má výrazne dlhšiu históriu, ako ju robí teraz aktuálne Oravaman.

Na Orave sa triatlon organizuje pravidelne a dokonca už neuveriteľných 25 rokov!!!

 

Prví s myšlienkou zorganizovania triatlonu pod Roháčmi prišli dvaja chatári – Igor Húščava, Peter Špirko a s nimi aj Slavo Svozil z Brna. Neskôr sa k nim pripojili ďalší dvaja chatári - Peter Volnár a Ivan Košík a spolu s nimi aj Pavel Treblík z Brna. V roku 1989 zorganizovali nultý ročník ROHÁČSKEHO TRIATLONU. Tu vznikli základy triatlonu na Orave.

 

Druhým najstarším triatlonom v tejto oblasti je ZUBERECKÝ TRIATLON ZDRAVIA. Tieto preteky už dve desaťročia organizuje Stanislav Gejdoš, ktorý poskytuje priestory svojho penziónu najznámejšiemu podujatiu Oravy – Oravamanu.

 

 

Vrátime sa však k Roháčskemu triatlonu. Ozval sa jeden z iniciátorov a v súčasnosti hlavný organizátor - Igor Húščava, ktorý poskytol bohatú historickú dokumentáciu o tomto podujatí. Predstavíme teda toto najstaršie podujatie na Orave trošku detailnejšie.
Všetkých 25 ročníkov sa s jedinou výnimkou organizovali v prvý júnový víkend. Z dôvodu problémov s plavárňou sa jediný ročník uskutočnil v septembrovom termíne. Zaujímavosťou pretekov je, že existuje jeden účastník, ktorý absolvoval všetkých 25 ročníkov. Je to Pavel Treblík, iba o jednu účasť menej má aktuálny líder organizačného výboru Igor Húščava. I. Húščava pritom preteky už niekoľko rokov organizuje zo Starého Smokovca, kde sa medzičasom presťahoval.

 

V roku 2014 organizátori oslavujú okrúhle jubileum. Oficiálne organizujú 25. ročník (v roku 1989 uskutočnili tzv. nultý a až v roku 1990 1. ročník). Opäť sa samozrejme uskutoční prvý júnový víkend a preteky sa dostali aj do oficiálneho kalendára STÚ (nie však do pohára). Počet účastníkov je totiž obmedzený.

HISTÓRIA tohto triatlonu z pohľadu Igora Húščavu, ktorý poskytol množstvo zaujímavého materiálu. 
Uverejňujeme niekoľko zaujímavých skenov:

Rohacskytria

Rohacskytria_002


Rohacskytria_004

Rohacskytria_006

Rohacskytria_007

Rohacskytria_008
 


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur