OH Londýn - súťaž žien

logo_londyn12_piktogram11004. 08. 2012: Dnes sa v Londýne uskutočnili preteky žien. Zvíťazila jedna z najväčších favoritiek Švajčiarka Nicola SPIRIG. Striebro získala Švédka Lisa Norden a bronz ide do najúspešnejšej krajiny v počte získaných medailí - Austrálie, vďaka Erin Densham.Plávalo sa veľmi rýchlo vďaka najmladšej účastníčke olympiády, domácej Lucy Hall. Tá roztrhala celé 55 členné štartové pole. Od ostatných pretekárok sa výrazne odpojila sedmička. Pätica Hall, Dánka Jensen Japonka Adachi, Brazílčanka Oliveira a Mexičanka Rivas, a za nimi s niekoľkosekundovou stratou Francúzka Harrison a Američanka Bennett. Ostatné pretekárka mali už viac ako minútovú stratu.

Behom prvého kola sa vpredu po páde vykryštalizovali vedúca pätica – Hall (najmladšia pretekárka), Bennett (najstaršia pretekárka), Rivas, Jensen a Idachi. Napriek spolupráci pelotón (prenasledujúca skupina) šiel výrazne rýchlejšie a na konci druhého (celkom sedem) sa tieto dve skupiny spojili a vytvorili vedúcu 22 člennú vedúcu skupinu. Za ňou jazdila 17 členná skupina, ktorej strata však narastala. Pretekalo sa síce bez dažďa, ale po nočnom daždi boli ešte mnohé úseky mokré. Doplatilo na to viacero pretekárok – z vedúcej skupiny Oliveira a Harrison, Poľka Maria Czesnik, Maďarka Zsofia Kovacs, Talianka Annamaria Mazetti a ďalšie, ale hlavne jedna z favoritiek Emma Moffatt. Tá hneď v úvode cyklistickej časti spadla (televízny moderátor však hovoril, že ani nevybehla z depa?) a preteky vzdala.
V prvej skupine chýbali niektoré vynikajúce bežkyne – Nemka Haug, Čilanka Riveroz Diaz, Francúzky Charayron a Peon, ktoré aj najviac oddreli na čele tohto balíka. Sedemnásťčlenná skupina došla do depa s viac ako 90 sekundovou stratou.

Po bicykli sa z 22 člennej skupiny rýchlo vyprofilovala jedenástka. Za ňou bežala trojica v ktorej bola aj Češka Vendula Frintová. Z vedúcej skupiny sa najviac prepadávala domáca najmladšia pretekárka Lucy Hall. Z vedúcej jedenástky začali odpadávať pretekárka od druhého km. Do druhého kola vbiehala na čele desiatka pretekárok. Približne na 4. Km ostala už len sedmička, keď vypadla Američanka Groff, Austrálčanka Jackson a Američa nka Bennett. Do tretieho kola vbiehala už len pätica pretekárok - Densham, Spirig, Norden, Jenkins a Hewitt. Približne na 6 km vypadla Hewitt a ostávajúce kvarteto „upaľovalo“ do cieľa. O tempo sa snažili výhradne dve pretekárky – Spirig a Densham. Norden bola celý čas schovaná, rovnako ako najväčšia favoritka Jenkins, tá však, ako sa ukázalo neskôr, dnes na to proste nemala. Kvarteto približne 1200 m pred cieľom senzačne dobehla Američanka Groff, ktorá hneď šla aj do čela. Okolo 9,1 km zrýchlila Densham a prekvapujúco odpadla Jenkins, približne 600 metrov do cieľa nasadila k dlhému záverečnému finiši Švajčiarka Spirig. Toto tempo neudržala Groff a do cieľovej rovinky vbiehali tri pretekárky. Austrálčanka nestačila, ale Spirig s Norden bojovali plece pri pleci, až z toho bol fotofiniš!!! Zaslúžene zvíťazila Švajčiarka, pred Švédkou, ktorá sa celú cyklistika, ale aj beh šetrila na záver.
Počas behu bolo vidieť napríklad aj vynikajúcu Kanaďanku Paulu Findlay, ktorá v bolestiach stála, aby potom s plačom pokračovala v pretekoch. Nakoniec obsadila posledné 52 miesto (v depe urobila aj žiacku chybu, rozbehla sa s bicyklom bez prilby na hlave, uvedomila si to po 2-3 krokoch, prilbu nasadila, či bola penalizovaná nevedno). Preteky vzdali iba dve pretekárky – Austrálčanka Emma Moffatt (ako bronzová z Pekingu mohla byť prvou s dvomi získanými kovmi) a Kanaďanka Kathy Tremblay. Obe vzdali hneď v úvode cyklistiky kvôli pádom. Ukrajinka Júlia Jelistratová bola stiahnutá z trate, po tom, čo ju v siedmom kole dorazilo čelo pretekov. Vyplávala síce posledná, ale s minimálnou stratou, jednej a troch sekúnd na Holanďanku Caelers a Japonku Ueda, na ktoré sa pravdepodobne kvôli pomalšiemu depu nestihla pripojiť.
Z druhého 17-členného balíka sa najvyššie prepracovala Nemka Anne Haug (štartovala na ME v Látkach-Mlákach), ktorá obsadila 11. miesto.
  
Takže zvíťazila jedna z top favoritiek. Aj ostatné dve medaily získali pretekárky, ktoré patrili k naväčším favoritkám. Sklamaní sú domáci, keďže všetci predpokladali, že vlaňajšie prvenstvo z generálky zopakuje Helen Jenkins. Že z londýnskej olympiády odchádza úplne bez medaily je prekvapením. Po zranení sa na štart vrátila v správnu chvíľu Švédka Lisa Norden. Najúspešnejšia krajina - Austrália získala aspoň bronz.
Po prvýkrát nezvíťazila austrálska pretekárka: 2000 - Brigitte McMahon, 2004 - Kate Alen (aj keď už v rakúskych farbách) a 2008 - Emma Snowsill.

 VÝSLEDKY


World Triathlon 6

SOŠV logo 6

NSC logo miniSCP miniDukla logo mini

MŠVVŠ SR logo 170Prostriedky zo štátneho rozpočtu

na šport v roku 2021:

Bežné  transfery: 350 409 Eur